ks. Andrzej OGRODNIK

Ks. Andrzej OGRODNIK. Urodził się 20 kwietnia 1945 r. w Tarnowie Mościcach, po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1966 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. 29 kwietnia 1976 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Jerzego Ablewicza. Pracował jako wikariusz w parafiach: Jazowsko, Dobrków, Trzetrzewina, Królówka, Czchów. W roku 1991 został mianowany proboszczem parafii w Śnietnicy w dekanacie ropskim, której patronem jest właśnie św. Andrzej Bobola – Jego osobisty patron. W latach 1996-2002 był proboszczem w parafii Gnojnik.

17-go maja 2002 roku parafię Gnojnik obiegła porażająca wiadomość: „Ksiądz Ogrodnik nie żyje”. Dzień wcześniej świętował imieniny ku czci swojego patrona św. Andrzeja Boboli. W następnym dniu – za wstawiennictwem swojego Patrona – został wezwany do Pana na wieczną służbę. Miał zaledwie 57 lat. Jeszcze rok wcześniej - wspólnie z proboszczem sąsiedniej parafii ks. Janem Kudłaczem - świętował jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Mszę św. pogrzebową celebrował tarnowski ordynariusz ks. bp Wiktor Skworc. Ks. Andrzej Ogrodnik – zgodnie ze swoją wolą – został pochowany na cmentarzu rodzinnej parafii w Tarnowie-Mościcach.

Podczas uroczystości pogrzebowych przedstawiciel Rady Parafialnej powiedział takie słowa: „…. Rozstanie z Tobą tak nagłe i niespodziewane, jest dla nas wielkim ciosem. Jeszcze długo będziemy wierzyć, ze to tylko zły sen. Byłeś księżę Andrzeju wspaniałym duszpasterzem. Twa gorliwa modlitwa, miłość do naszego zbawcy oraz dbałość o Jego dom, stała się dla nas wzorem do naśladowania… Byłeś również naszym wielkim przyjacielem, zawsze skromnym, życzliwym, otwartym na każdego kto stanął przed Tobą ze swoim problemem… Dziękuję Ci księżę proboszczu za Twoją posługę kapłańską…”

W imieniu władz samorządowych ostatnie słowa pożegnalne skierował ówczesny wójt Gminy Gnojnik: „Drogi Księże Proboszczu. Dla naszej społeczności parafialnej i gminnej, byłeś naczyniem, w którym znajdował się cudowny skarb kapłaństwa. Zanosiłeś go do chorych, dzieci, pracujących i cierpiących. Dzisiaj, pełni wdzięczności prosimy Boga, aby ten cudowny skarb kapłaństwa, który do końca nosiłeś w sobie, był dla Ciebie zadatkiem na szczęśliwe życie w niebie.

Na zakończenie uroczystości pogrzebowym dyrektor Szkoły Podstawowej w Gnojniku zacytowała słowa z listu św. Pawła do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłeś, bieg ukończyłeś, wiary ustrzegłeś. Na koniec odłożono dla Ciebie wieniec sprawiedliwości

Dziękując Bogu za dar powołania i posługi kapłańskiej ks. Andrzeja Ogrodnika, polecajmy Miłosierdziu Bożemu jego duszę, nie zapominając jednocześnie o ciągłych modlitwach w Jego intencji.

1