1 NIEDZIELA ADWENTU 27 LISTOPADA 2016

1. Rozpoczynając Adwent,śpiewamy w psalmie: „Idźmy z radością na spotkanie Pana”.Przed nami czas radosnego oczekiwania. Pan jest blisko. Nie wiemy, kiedy nastąpi koniec. Jeśli żyjemy przyzwoicie jak w jasny dzień i nie poddajemy się ciemności grzechu, jesteśmy gotowi na przyjście Chrystusa i nie musimy obawiać się tego dnia. Postępujmy w światłości Pańskiej …

2. Adwent jest czasem oczekiwania, nawrócenia i nadziei. W pierwszej części Adwentu, do 16 grudnia, oczekujemy przyjścia Chrystusa Pana na końcu dziejów, a w drugiej części – przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia.

3. Przeżywając Adwent, podążamy za Niepokalaną Matką Bożą i przyzywamy Jej wstawiennictwa. Pomagają nam w tym Msze Św., zwane Roratami, które są sprawowane codziennie, z wyjątkiem niedziel i uroczystości. W naszej parafii Roraty będą sprawowane: w kościele św. Marcina – we wtorki i czwartki o godz. 7.00; w nowej świątyni – w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18.00, a w soboty – o godz. 17.00. Pół godziny wcześniej będą śpiewane Godzinkiku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Zachęcamy do licznego udziału w Roratach, a dzieci do przychodzenia z lampionami i przynoszenia serduszek z dobrymi uczynkami, aby zabierać w nagrodę do domu figurki z Maryją lub z Dzieciątkiem Jezus.

4. W liturgii obecnego tygodnia będziemy wspominać: • Środa – święto św. Andrzeja Ap.; • Sobota – św. Franciszka Ksawerego; • Niedziela– św. Barbary, dziew. i męcz., Patronki Górników i Hutników.

5. Jutro modlimy się za Pasterza diecezji, Ks. Bpa Andrzeja Jeża, w 7 rocznicę jego konsekracji.

6. We wtorek rozpoczyna się Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Będzie ona odprawiana po Roratach, a w niedzielę po Mszy Św. o godz. 9.00.

7. W tym tygodniu przypadają: • I czwartek- Adoracja Najśw. Sakramenturozpocznie się o godz. 16.00; najpierw wspólna modlitwa męskiej grupy Ligii Świętej, potem chwila adoracji w ciszy i od godz. 17.30 wspólnie odmawiany „czerwony różaniec” w intencji powołań do służby Bogu w kapłaństwie i życiu zakonnym; do prowadzenia prosimy Grupę XI – Św. Benedykta, zelator – p. Maria Gądek; • po Mszy Św. będzie ucałowanie relikwii św. Marii de Mattias; • I piątek – nabożeństwo ku czci Najśw. Serca P. Jezusabędzie po Mszy Św. o godz. 7.00 w kościele św. Marcina i po Mszy Św. roratniej w nowej świątyni; ofiarami na tacę wesprzemy naszych misjonarzy; • I sobota–nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMPpo Mszy Św. roratniej.

8. Spowiedź św. na I piątek i I sobotę miesiąca: • Dzieci – środa od godz. 16.30; • Młodzież – czwartek od godz. 16.30; • Dorośli – piątek od godz. 16.30.

9. Dziś po każdej Mszy Św. odbywa się błogosławieństwo opłatków wigilijnych, które możemy nabywać u pana kościelnego w zakrystii. Ofiary składane z tej okazji są wynagrodzeniem za całoroczną ofiarną pracę pana kościelnego, zachęcamy więc do pielęgnowania pięknych tradycji przejętych od naszych ojców, a nie do kupowania opłatków za parę groszy w sklepach.

10. Druga niedziela Adwentu jest Dniem Modlitwy i pomocy materialnej dla Kościoła na Wschodzie, z tej racji przy kościele będzie zbiórka do puszek na ten cel. Natomiast składka na tacę w niedzielę 4 grudnia będzie na dalsze prace przy nowej świątyni.

11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej przy wyjściu z kościoła … „Gość Niedzielny” …. W nowym „Małym Gościu” są niektóre pytania roratnie oraz w dodatku bezpłatnym lampion do sklejenia … są inne czasopisma , m.in. nowy „WPiS” … Przy kościele u służby liturgicznej są jeszczekalendarze ścienne oraz kartony na wykonanie lampionów roratnich. Od dzisiaj można nabywać też świece Caritas, w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ofiara przynajmniej 5 zł, a są też większe świece wigilijne – ofiara 12 zł …

12. Wczoraj tuż przed południem, w Rodzinnym Domu Opieki „Staś” odszedł do Pana, w 92 roku życia i w 50 roku pobytu w Gnojniku, Ks. Kan. Julian Osmola. Dziękując Bogu za Jego długą, ofiarną posługę kapłańską w naszej parafii, powierzajmy Jego nieśmiertelną duszę Bożemu Miłosierdziu. Zapraszamy do nowego kościoła na różaniec dziś po Mszy Św. o godz. 16.00 i jutro po Mszy Św. roratniej o godz. 18.00. Dopiero jutro podamy dni i godziny, zarówno wprowadzenia ciała ś.p. +Kan. Juliana do kościoła, jak i pogrzebu. Wstępnie mogą to być: wtorek i środa, ale czekajmy na dokładne ustalenia z Ks. Biskupem. Modlitwą wynagradzajmy wszelkie dobro, którego doświadczaliśmy podczas Jego posługi kapłańskiej.

13. Organizowana jest dwudniowa pielgrzymka na 25 – rocznicę powstania Radia Maryja, która rozpocznie się dnia 2 grudnia, tj. piątek, wyjazd w godz. 2 – 4 w nocy. Nocleg w Toruniu. Trasa pielgrzymki: Licheń – Górka Klasztorna – Toruń. Wszelkie informacje u pani Rozalii Kraj [tel. 14 – 66 39 001 lub kom. 536 615 301]. Informacje są w gablocie ogłoszeń przy nowym kościele.

14. W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata Pasterz Tarnowski, Ks. Bp Andrzej Jeż odznaczył w katedrze tarnowskiej 40 osób z całej diecezji medalem „Dei Regnoservire”jako wyróżnienie za zaangażowanie w życie parafii lub diecezji. Wśród tych osób jest nasz Parafianin, pan Stanisław Kowalczyk. Otrzymał złoty medal za wieloletnie zaangażowanie w sprawy naszej parafii, zwłaszcza przy budowie kościoła i plebanii oraz za projekty unijne, dzięki którym otrzymaliśmy wsparcie kwotą ponad 700 tys. zł na piękny, duży parking z oświetleniem, pasami zieleni i chodnikami. Gorące Bóg zapłać i serdeczne gratulacje !