XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA 06 LISTOPADA 2016 ROKU

1. Bóg powołał nas do życia. Dla Niego żyjemy. Grzech i nasze zobojętnienie sprawiają, że oddalamy się od Boga. A On nam daje życie, także perspektywę życia wiecznego. Warto zadać sobie pytanie, czy przychodząc na Mszę Św., pragnę spotkania z żywym Bogiem, czy chcę żyć w Jego obecności ? Myśl o życiu wiecznym często wymyka się naszemu rozumowi i wyobraźni. Jest jeszcze wiara w zmartwychwstanie. Czy wierzę w swoje zmartwychwstanie ? …

2. Wypominki listopadowe są odmawiane pół godziny przed Mszą Św. wieczorną jeszcze do dnia 8 listopada, a potem w środy i piątki do rozpoczęcia Adwentu.

3. W najbliższy piątek – 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, przypada u nas Odpust parafialny ku czci Św. Marcina Bpa. Msze Św. będą sprawowane: w kościele św. Marcina tylko o godz. 7.00; w kościele Matki Bożej Fatimskiej – o godz. 9.00, Suma z procesją eucharystyczną o godz. 11.00 i popołudniu – o godz. 16.00. Na Sumę prosimy przygotować: chorągwie, sztandary, feretrony i baldachim /jeśli będzie bez deszczu/; zapraszamy OSP z Gnojnika, orkiestrę dętą … Słowo Boże będzie głosił w Odpust i zarazem przewodniczył Sumie odpustowej proboszcz z Jasienia, ks. dr Bogusław Seremet. Składka na tacę z Odpustu jest na prace renowacyjne przy kościele Św. Marcina. Do rozprowadzania rogali prosimy młodzież z KSM-u – ofiary za rogale też na nasz gotycki kościół.

4. Dzisiaj po każdej Mszy Św. mamy możliwość ucałowania, z wiarą i pobożnością, relikwii św. Marcina. Jest tylko jeden relikwiarz, więc trzeba trochę cierpliwości. Oczekując na ucałowanie polecajmy Patronowi naszej Parafii nas samych i nasze rodziny.

5. W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata we wszystkich parafiach Polski dokona się Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana naszej Ojczyzny. Dzień wcześniej w Łagiewnikach, przy udziale Episkopatu Polski, Prezydenta RP i polskiego rządu dokonamy intronizacji Chrystusa Króla. Bezpośrednim przygotowaniem będzie Nowenna od najbliższego czwartku do piątku - 18 XI. Gorąco zachęcamy Parafian do licznego udziału w Nowennie i do modlitwy w domach. W czwartek, na zakończenie Adoracji, która będzie trwać od godz. 16.30, o godz. 17.45 będzie Nowenna, w piątek i niedzielę – po Mszy Św. o godz. 9.00, a w pozostałe dni po Mszy Św. o godz. 18.00. W czwartek przed Nowenną będzie tylko krótkie nabożeństwo przez orędownictwo św. Jana Pawła II, jak to czynimy w drugie czwartki miesiąca. Po Mszy Św. ucałowanie jego relikwii.

6. Na nabożeństwo czwartkowe, przynajmniej od godz. 17.30, prosimy młodzież wszystkich klas naszego gimnazjum. Prosimy również ich rodziców.

7. Młodzież z KSM-u wraz z Ks. Piotrem ponawiają serdeczne zaproszenie na zabawę taneczną „Katarzynki 2016” , która odbędzie się dn. 19 listopada w Domu Strażaka w Gnojniku. Udział w zabawie jest za dobrowolną ofiarą, prosimy jednak o wcześniejsze dokonanie zapisów w zakrystii lub „Betanii” do środy – 16 XI.

8. Trwają zapisy na pielgrzymki, które odbędą się: • W piątek – 18 XI do Zabawy – na Drogę Krzyżową i Mszę Św. w dzień odpustu ku czci Bł. Karoliny Kózka; wyjazd od kościoła św. Marcina o godz. 13.40, powrót po Mszy Św. sprawowanej o godz. 18.00; koszt ok. 15 zł; • W sobotę – 19 XI do Łagiewnik na Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana; wyjazd o godz. 6.30 z przystanku k. kośc. św. Marcina; koszt ok. 25 zł [w zależności od pogody trzeba się ubrać ciepło, gdyż udział będzie na placu przy Bazylice, gdzie będą telebimy i nagłośnienie ….] • Także w sobotę – 19 XI na Przeprośną Górkę w Częstochowie na Spotkanie Modlitewne; wyjazd o godz. 6.00 z przystanku k.kośc. św. Marcina; koszt 40 zł {też ciepły ubiór …]

9. W najbliższą niedzielę będzie zmiana tajemnic różańcowych: • Dla Róż Matek i Ojców – po Mszy Św. o godz. 7.00 i 9.00; • Dla Róż Dzieci i Młodzieży – po Mszy Św. o godz. 11.00.

10. Niedziela 13 listopada jest Dniem Solidarności w Kościołem Prześladowanym.

11. Uroczystość Chrystusa Króla będzie przeżywana w tym roku jako zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Uroczyste zamknięcie Bram Miłosierdzia w całym Kościele, a zatem również we wszystkich kościołach jubileuszowych diecezji tarnowskiej nastąpi w niedzielę 13 listopada. Najbliższym kościołem jubileuszowym dla nas jest Szczepanów, a potem Bochnia. Mimo to odpusty jubileuszowe związane z pielgrzymką do Bramy Miłosierdzia można zyskiwać jeszcze do dnia 20 listopada. Jeśli ktoś do tej pory nie skorzystał z łask jubileuszowych związanych z przejściem przez Bramę Miłosierdzia, to zachęcamy, aby skorzystać w tych ostatnich dniach. Można też gdzie indziej, jak Tarnów Katedra, Tuchów czy inne /razem 12/.

12. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej przy wyjściu z kościoła … „Gość Niedzielny” …. Są nowe numery „Biblii krok po kroku” i „Nowego Listu” oraz kwartalnik „Głos Pokoju” z drugą częścią „Dzienniczka” św. Faustyny na płycie CD; dla dzieci – nowy „Promyczek Dobra” z układanką i „Dominik” z płytą – dla kl. II; a także inne miesięczniki na początku miesiąca … Przy kościele u służby liturgicznej są jeszcze kalendarze ścienne.