XIX NIEDZIELA ZWYKŁA - 07 SIERPIEŃ 2016 R.

1. Pan Jezus mówi nam dzisiaj, że nie mamy oczekiwać Jego powtórnego przyjścia na ziemię z lękiem i przerażeniem, ale jak ci, którzy czekają na powrót pana z uczty weselnej. Takiej uroczystości towarzyszą zwykle radość i podniosły nastrój. Czekamy na Jezusa, który zanurzy nas w szczęściu i radości, jeśli tylko będziemy na to gotowi.

2. W liturgii obecnego tygodnia będziemy wspominać: • Poniedziałek – św. Dominika, kapł.; • Wtorek – św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziew. i męcz., patronki Europy; • Środa – św. Wawrzyńca, diak. i męcz.; • Czwartek – św. Klary, dziew.

3. W czwartek – adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.30, w czasie której najpierw okazja do modlitwy przed Panem Jezusem w ciszy i od godz. 17.30 będzie nabożeństwo za wstawien. św. Jana Pawła II; po Mszy Św. ucałowanie relikwii.

4. W sobotę, 13 sierpnia, przypada kolejne Nabożeństwo Fatimskie, które rozpocznie się Mszą Św. o godz. 19.00, a później procesja różańcowa z figurą Pani Fatimskiej. Do prowadzenia różańca i niesienia figury przy I i V dziesiątku różańca prosimy Akcję Katolicką; przy II – kobiety; przy trzecim – młodzież i przy IV – mężczyzn. Prosimy przynieść lampiony lub świece i zapraszamy do udziału w tym nabożeństwie …

5. Spotkanie dla Rycerstwa Niepokalanej będzie w środę po nabożeństwie wieczornym, a dla Akcji Katolickiej - w piątek.

6. Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca, zmiana tajemnic różańcowych: • Dla Róż Matek i Ojców – po Mszy Św. o godz. 7.00 i 9.00; • Dla Róż Dzieci i Młodzieży – po Mszy Św. o godz. 11.00. Składka na tacę w najbliższą niedzielę będzie na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

7. Od dzisiaj w zakrystii, powiadomione przez Caritas, rodziny naszej parafii mogą odbierać plecaki w ramach akcji Caritas Diecezji Tarnowskiej, pn. „Tornister pełen uśmiechu”. Prosimy jeszcze o przyniesienie ostatnich plecaków wypełnionych przyborami szkolnymi. Serdeczne Bóg zapłać składamy tym wszystkim, którzy włączyli się w charytatywną akcję Caritas …

8. W piątek, 19 sierpnia, można się dołączyć do pielgrzymki autokarowej na uroczystości do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wyjazd od nas o godz. 4.10, a powrót przed północą, koszt 20 zł, zapisy do niedzieli w zakrystii.

9. W sobotę, 20 sierpnia, organizowany jest wyjazd na Spotkanie Modlitewne w Przeprośnej Górce w Częstochowie. Wyjazd z przystanku przy kościele św. Marcina o godz. 6.10, a wyjazd z Przeprośnej Górki ok. godz. 19.00; koszt 40 zł. Trzeba zabrać ze sobą krzesełko składane, coś na deszcz i słońce, coś do jedzenia i picia. Zapisy od dziś w zakrystii.

10. Również na sobotę, 20 sierpnia, jest organizowany wyjazd do Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie z ok. 150-tej rocznicy śmierci św. Marii de Mattias. Chętni z grup „czerwonego różańca” mogą się zgłaszać w zakrystii do najbliższej niedzieli. Wyjazd o godz. 5.30 …

11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej przy wyjściu z kościoła … Jest „Gość Niedzielny” … Są miesięczniki: „Nasza Arka”, „Nowy List”, „Biblia krok po kroku”, „Kościół nad Uszwicą” …, a dla dzieci wakacyjny „Promyczek Dobra”. W zakrystii są obrazy maryjne malowane przez pensjonariuszy DSS „Filiżanka” – ofiara na nowy kościół … są Pisma Św. Nowego Testamentu i całe Biblie z kolorowymi zdjęciami z Ziemi Świętej /po 70 zł/, także płytki ceramiczne z wizerunkami naszych kościołów. Jest także nowa książka organisty z Dębicy pt. „Prawda mile niewidziana” /25 zł/.

12. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane na dalsze prace przy nowej świątyni, które wyniosły: a/ w lutym: - ofiary od rodzin z III niedz. – 15.390,00 zł; - składka z I niedz. – 2.080,00 zł; - ofiara indywidualna – 60,00 zł b/ w marcu: - ofiary od rodzin z III niedz. – 13.150,00 zł; - składka z I niedz. – 2.120,00 zł; - ofiary z Rekolekcji w Jasieniu – 2.200,00 zł; - ofiary indyw. z Jasienia – 350,00 zł; - ofiara spoza parafii – 100,00 zł; c/ w kwietniu: - ofiary od rodzin z III niedz. – 11.430,00 zł; - składka z I niedz. – 2.060,00 zł; d/ w maju: - ofiary od rodzin z III niedz. – 12.580,00 zł; - składka z I niedz. – 2.370,00 zł; - dar ołtarza od rodziców młodzieży bierzmowanej – 1.000,00 zł; - dar ołtarza od rodziców dzieci I Komunijnych – 1.000,00 zł; - sprzedaż obrazów z „Filiżanki” – 175,00 zł; - ofiara indywidualna – 500, 00 euro. e/ Składki przy ślubach i pogrzebach na renowację kościoła św. Marcina w miesiącach: kwiecień – maj 2016 r., wyniosły: = 2.540,00 zł.

13. Serdeczne Bóg zapłać składamy Parafianom, którzy w różny sposób włączyli się w przeżycie Światowych Dni Młodzieży w naszej parafii. Tak wiele dobrego dokonało się w ostatnich tygodniach lipca w związku ze ŚDM. Dziękujemy grupie 21 wolontariuszy z naszej parafii, na czele z Magdaleną Frankowską, Anną Zając, Dominikiem Karasiem i Ewą Strzesak. Oprócz wielu prac przed rozpoczęciem ŚDM, przygotowali w różnych językach słowa powitania; w imieniu nas wszystkich witali poszczególne grupy pielgrzymów, pomagali przy ich rejestracji, wydawali pakiety pielgrzyma; byli przy pożegnaniach. Dziękujemy wszystkim Gospodarzom, którzy w swych domach gościli pielgrzymów, jak się okazało, nie tyle z Polski, co z różnych krajów Europy. Byli pielgrzymi tylko na jedną noc, ale też dłużej, jak Szwajcarzy, Serbowie, Ukraińcy oraz w szkołach – Włosi. Około 400 pielgrzymów było w domach, to jest w zaledwie 90 kilku rodzinach, a około 215 pielgrzymów - w naszych szkołach. Dziękujemy Paniom, które pracowały w kuchni w szkole – miały dużo pracy, zwłaszcza od piątku rano do wtorku rano. Dziękujemy pani Sołtys, która organizowała dodatkową pomoc w szkole; Dyrekcjom obydwu naszych szkół, Nauczycielom i Pracownikom, którzy pełnili dyżury. Dziękujemy OSP z Gnojnika za pełnienie dyżurów w dzień i w nocy. Dziękujemy pani doktor Ewie Cierniak – Lambert za przyjęcie aż 24 kleryków z Seminarium z Gródka na Ukrainie i Pracownikom Rehabilitacji za ich pomoc. Dziękujemy właścicielom sklepów: państwu Wójs i państwu Srokom, że służyli pomocą nawet w godzinach nocnych, a także pani Renacie Wojnickiej za jej niecenioną pomoc. Dziękujemy Paniom, które upiekły ponad 40 ciast oraz państwu Antczakom z cukierni „Poezja”. Dzięki temu w piątek, kiedy przybywało ponad 560 pielgrzymów, mieliśmy dla nich poczęstunek na powitanie. Dziękujemy Paniom, które służyły pomocą przy tłumaczeniu z języka włoskiego i hiszpańskiego. Dziękujemy dziewczętom, które były na powitanie i pożegnanie, aby grać i śpiewać. Każdemu z Was, Drodzy Parafianie, za wszelkie dobro, pomoc, życzliwość składamy serdeczne Bóg zapłać. Każdy, kto przyjął pielgrzymów do swego domu i ugościł ich – a czynił to w imię Jezusa – już doświadczył i jeszcze doświadczy Błogosławieństwa Gościnności. Bóg wynagrodzi Gościnność i wszelkie dobro. Niech Jezus Miłosierny obdarza swymi hojnymi łaskami. Niech żałują ci Parafianie, którzy mogli, a nie chcieli przyjąć pod swój dach nikogo. Stracili dużo, a nic nie zyskali … Bo byli też tacy, którzy z różnych racji nie mogli przyjąć pielgrzymów.