XVI NIEDZIELA ZWYKŁA - 17 LIPCA 2016 R.

1. Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam dwie siostry: Marię i Martę. Marta chciała jak najlepiej ugościć Jezusa, a Maria w tym czasie słuchała Pana. Te dwie postawy nie muszą być przeciwstawne. Podczas liturgii słuchamy słowa Bożego i kontemplujemy obecność Boga w Najśw. Sakramencie. Wychodząc z kościoła, nie zamykamy rozdziału pod tytułem „Bóg” do kolejnej niedzieli, ale jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii. Ta aktywność może się wyrażać np. w uczynkach miłosierdzia czy też w modlitwie za innych.

2. Dziś przy kościele siostry Dominikanki zbierają ofiary, które są dla nich pomocą w posłudze misyjnej w Afryce. Okażmy życzliwość i ofiarność …

3. W liturgii obecnego tygodnia będziemy wspominać: • Poniedziałek – św. Szymona z Lipnicy, kapł.; • Środa – bł. Czesława, kapł.; • Piątek – św. Marii Magdaleny, święto (!); • Sobota – św. Brygidy, zak., Patronki Europy, święto.

4. Jutro, jak co roku, wybieramy się z pieszą pielgrzymką do Lipnicy Murowanej. Wyjście od kościoła Św. Marcina o godz. 16.00, po odpoczynku w Gosprzydowej, dalsza droga do Lipnicy, gdzie o godz. 19.00 będzie sprawowana Msza Św. w ramach tygodniowego Odpustu. Na powrót jest zamówiony bus. Zachęcamy do udziału dzieci, młodzież i dorosłych … Kto nie może udać się pieszo, może dojechać na Eucharystię.

5. W czwartek – adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.30, w czasie której najpierw okazja do modlitwy przed Panem Jezusem w ciszy i od godz. 17.30 nabożeństwo za wstawiennictwem Św. O. Pio, a po Mszy Św. - ucałowanie relikwii. Zachęcamy do składania próśb i podziękowań, aby te intencje powierzać Bogu podczas modlitwy różańcowej, która kończy błogosławieństwem Najśw. Sakramentem na sposób lurdzki.

6. W piątek od godz. 17.45 będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

7. Razem z parafią w Uszwi jest organizowany wyjazd do Częstochowy w czwartek – 28 lipca, na Mszę Św. sprawowaną na wałach jasnogórskich przez Ojca Św. Franciszka o godz. 10.30. Zapisy w zakrystii, wyjazd ok. godz. 5.00 – 5.30, koszt ok. 35 zł. Dokładniejsze informacje będą podane za tydzień.

8. Jeszcze raz w środę po nabożeństwie wieczornym prosimy na spotkanie na plebanii wszystkie grupy działające przy parafii oraz osoby, które chcą pomóc w poniedziałek, 25 lipca, w dzień przyjazdu młodzieży. Tym bardziej prosimy o pomoc tych parafian, którzy nie przyjmują młodzieży …

9. Mamy też wielką prośbę o upieczenie ciast /mogą być też drożdżowe/ i przyniesienie ich na stołówkę szkolną w poniedziałek – 25 lipca.

10. Natomiast w czwartek, zaraz po zakończonym nabożeństwie wieczornym, prosimy jeszcze raz na spotkanie w kościele wszystkich gospodarzy, którzy będą przyjmować młodzież podczas ŚDM.

11. Może jeszcze znajdą się chętne rodziny do przyjęcia na noclegi młodzieży /nawet po 2 lub 3 osoby/, żeby w ten sposób jak najmniej było ich w obydwu szkołach [wg planu ma być 160 w gimnazjum i 100 w szkole podstaw.; zamiast całej grupy Polaków, ma być 130 osób z Włoch, którzy będą później, w dn. 29 VII – 2 VIII] … Deklaracje są w zakrystii i na stoliku z gazetami – oddać do czwartku.

12. Zachęcamy do włączenia się w akcję Caritas Diecezji Tarnowskiej pn. „Tornister pełen uśmiechu”. Trzeba zabrać z przodu kościoła plecak, aby go napełnić przyborami szkolnymi i przynieść go z powrotem do kościoła najpóźniej do pierwszej niedzieli sierpnia, skąd zabiorą go potrzebujące rodziny. Prosimy firmy, zakłady pracy, grupy działające przy parafii i poszczególne rodziny o zabranie plecaka w najbliższym czasie – zostało ich jeszcze kilka.

13. W najbliższą niedzielę, z racji zbliżającego się wspomnienia św. Krzysztofa, Patrona kierowców i podróżnych, po każdej Mszy Św. będzie poświęcenie pojazdów mechanicznych. Przy tej okazji w ramach wdzięczności za szczęśliwie przejechane kilometry, będą składane ofiary przy kościele do puszek z przeznaczeniem ich na zakup środków transportu dla misjonarzy.

14. Do końca lipca trwają w parafii zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę.

15. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej przy wyjściu z kościoła … Jest „Gość Niedzielny” … Są nowe miesięczniki: „Nowy List” na temat kobiecej duszy oraz „Biblia krok po kroku przybliżający tajemnice Pisma Św.; jest jeszcze „Kościół nad Uszwicą” …, a dla dzieci wakacyjny „Promyczek Dobra” z ciekawym dodatkiem w środku. W zakrystii są obrazy maryjne malowane przez pensjonariuszy DSS „Filiżanka” – ofiara na nowy kościół … są Pisma Św. Nowego Testamentu; także płytki ceramiczne z wizerunkami naszych kościołów. Jest także nowa książka organisty z Dębicy, pięknie wydana, z ciekawymi utworami, pt. „Prawda mile niewidziana” /25 zł/. Młodzież rozprowadza przy kościele wykonane przez siebie Anioły, z których dochód jest przeznaczony na koszty związane ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

1