XV NIEDZIELA ZWYKŁA - 10 LIPCA 2016 R.

1. Pan Bóg zapewnia nas w liturgii słowa, że Jego polecenia nie przekraczają naszych możliwości i nie są poza naszym zasięgiem. Polecenie, które dziś słyszymy, to miłość Boga i bliźniego. Każdy z nas jest wezwany do czynienia miłosierdzia niezależnie od tego, kim jest potrzebujący oraz jakie zajmujemy stanowisko. Jesteśmy w stanie być miłosierni. A Bóg będąc blisko, uzdalnia nas do tego.

2. Dziś jest zmiana tajemnic różańcowych …

3. W liturgii obecnego tygodnia będziemy wspominać: • Poniedziałek – św. Benedykta, opata, Patrona Europy; • Wtorek – św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bpa i męcz.; • Środa – śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników, patronów diecezji; • Piątek – św. Bonawentury, bpa i dokt. Kośc.; • Sobota – NMP z Góry Karmel, czyli Matki Bożej Szkaplerznej.

4. W środę, 13 lipca, przypada Dzień Fatimski. Nabożeństwo rozpocznie się Mszą Św. o godz. 19.30 i potem procesja różańcowa z figurą Pani Fatimskiej. Do prowadzenia różańca i niesienia figury przy I i V dziesiątku różańca prosimy II i I Grupę „czerwonego różańca”/rozważania w zakrystii/; przy drugim dziesiątku – figurę niosą kobiety; przy trzecim – młodzież; przy czwartym – mężczyźni. Prosimy przynieść świece lub lampiony. Zapraszamy do licznego udziału …

5. W czwartek – adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.30, w czasie której najpierw okazja do modlitwy przed Panem Jezusem w ciszy i od godz. 17.30 nabożeństwo za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II, a po Mszy Św. - ucałowanie relikwii.

6. W piątek od godz. 17.40 będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego wraz z modlitwami przez wstawiennictwo bł. Karoliny Kózka, a po Mszy Św. – ucałowanie relikwii.

7. Spotkanie dla Akcji Katolickiej będzie w piątek po nabożeństwie wieczornym, natomiast na czwartek po nabożeństwie wieczornym prosimy wszystkie grupy działające przy parafii /Rada Parafialna, Caritas, Rycerstwo Niepokalanej, Akcja Katolicka, KSM, Grupa Ligii Świętej/ na spotkanie na plebanii w sprawie Światowych Dni Młodzieży …

8. Jeszcze dziś są w zakrystii zapisy na wyjazd na otwarte Spotkanie Modlitewne do Przeprośnej Górki w Częstochowie, które będzie w sobotę, 16 lipca. Wyjazd o godz. 6.15 z parkingu przy kościele św. Marcina, a wyjazd powrotny z Przeprośnej Górki ok. godz. 19.00; koszt 40 zł. Spotkanie odbywa się w otwartym terenie, dlatego trzeba zabrać: składane krzesełko, coś na deszcz i słońce, coś do jedzenia i picia …

9. Za tydzień będziemy gościć w naszej parafii siostry Dominikanki wraz z siostrami z Kamerunu. Zamiast kazania, po Komunii Św. podzielą się z nami dobrą nowiną o misjach w Afryce, a po Mszy Św. przy kościele będą zbierać ofiary, którymi możemy wspomóc ich misyjną działalność w Kamerunie.

10. Za tydzień składka na tacę będzie na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. W rejonach parafii będą zbierane ofiary na dalsze prace przy nowej świątyni. Przy tej okazji prosimy również o ofiary na sprzątanie obydwu kościołów i cmentarza.

11. Serdeczne Bóg zapłać składamy panu Pawłowi Kopeć za drzewo na ławki do Betanii, a także tym wszystkim, którzy wraz z ks. Piotrem pracowali przy wykonaniu stołu, ławek i huśtawek na plac przy Betanii.

12. Jeśli ktoś w ubiegłą niedzielę nie odebrał książeczki pt. „Ambasador Polskości” przygotowanej dla Gospodarzy, którzy będą podejmować młodzież na nocleg w czasie ŚDM, to prosimy, aby taką książeczkę dziś przy wyjściu z kościoła zabrać i ją przeglądnąć, /oprócz wielu ciekawych wiadomości o naszej Ojczyźnie, o jej dziejach, o Polsce i Polakach/, zawiera też kilka praktycznych uwag na temat spotkań z przyjmowaną na noclegi młodzieżą.

13. Pomimo programu rodzinnego 500 + , Caritas Diecezji Tarnowskiej daje nam możliwość wsparcia rodzin wielodzietnych przez tzw. akcję „plecak pełen uśmiechu”. Już dziś można zabrać z przodu kościoła plecak, aby go napełnić przyborami szkolnymi i przynieść go z powrotem do kościoła najpóźniej do pierwszej niedzieli sierpnia, skąd zabiorą go potrzebujące rodziny. Prosimy więc firmy, zakłady pracy, grupy działające przy parafii i poszczególne rodziny o zabranie plecaka w najbliższym czasie.

14. Już dziś informujemy i zapraszamy do wspólnej pielgrzymki pieszej do Lipnicy Murowanej, która będzie dnia 18 lipca, tj. poniedziałek przyszłego tygodnia. Wyruszymy od kościoła św. Marcina o godz. 16.00, potem odpoczynek w Gosprzydowej i wspólnie z nimi dalszy etap pielgrzymowania do Lipnicy Murowanej, gdzie o godz. 19.00 będzie Msza Św. w kościele św. Szymona. Mamy nadzieję, że w pielgrzymkę włączy się młodzież do grania i śpiewania oraz dorośli i dzieci. Na powrót jest zamówiony bus.

15. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej przy wyjściu z kościoła … Jest „Gość Niedzielny” … Są nowe miesięczniki, jak np. „Cuda i Łaski Boże” oraz „Kościół nad Uszwicą” …, a dla dzieci wakacyjny „Promyczek Dobra” z ciekawym dodatkiem w środku. W zakrystii są obrazy maryjne malowane przez pensjonariuszy DSS „Filiżanka” – ofiara na nowy kościół … są Pisma Św. Nowego Testamentu; także płytki ceramiczne z wizerunkami naszych kościołów. Jest także nowa książka organisty z Dębicy, pięknie wydana, z ciekawymi utworami, pt. „Prawda mile niewidziana” /25 zł/. Młodzież rozprowadza od dzisiaj przy kościele wykonane przez siebie Anioły, z których dochód jest przeznaczony na koszty związane ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.