IV NIEDZIELA ZWYKŁA - 31 STYCZNIA 2016 R.

1. Łatwo oburzyć się na coś, co jest nie po naszej myśli, co nie pasuje do naszego obrazu rzeczywistości. Mieszkańcy Nazaretu, kiedy usłyszeli niewygodną dla nich prawdę, chcieli strącić Jezusa ze stoku góry. To, co mówi słowo Boże, czego naucza Kościół, czasem może nas drażnić, wywoływać naszą niezgodę. A Pan Jezus mówi nam, że został posłany, aby ubogim nieść dobrą nowinę, a więźniom głosić wolność. Prośmy Pana o prostotę serca, abyśmy przyjmowali z otwartością Jego słowa, które kieruje do każdego z nas ...

2. Miesiąc luty jest poświęcony modlitwie za konających. Pamiętajmy o tej intencji.

3. We wtorek, 2 lutego wypada święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w tradycji ludowej świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze Św. z poświęceniem gromnic będą sprawowane: w kościele św. Marcina o godz. 7.00; w kościele Matki Bożej Fatimskiej o godz. 9.00, 11.00 i 18.00. Składka na tacę jest na utrzymanie klasztorów klauzurowych w naszej diecezji. Jest to zarazem Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W święto Ofiarowania Pańskiego kończy się w polskiej tradycji czas śpiewania kolęd i pastorałek, rozbiera się szopki i choinki.

4. W liturgii obecnego tygodnia obchodzimy także wspomnienie: * środa - św. Błażeja bpa i męcz.; * piątek - św. Agaty, dziew. i męcz.; * sobota - św. Pawła Miki i Towarzyszy, męcz. W środę, po Mszy Św. będzie błogosławieństwo gardła przez wstawiennictwo św. Błażeja, a w piatek będzie poświęcenie wody, chleba i soli ku czci św. Agaty.

5. W tym tygodniu przypadają:
* I czwartek - o godz. 16.30 rozpocznie się adoracja Najśw. Sakramentu. Najpierw wspólna modlitwa męskiej grupy Ligii Świętej, potem modlitwa w ciszy i od godz. 17.30 "czerwony różaniec" w int. wynagradzającej Jezusowi Eucharystycznemu za grzechy świata oraz prosząc o nowe powołania do służby Bożej w Kościele, także z naszej parafii; do prowadzenia "czerwonego różańca" prosimy Grupę XIV - Św. Teresy od Dziec. Jezus, zelator - p. Anna Boczarska; po Mszy Św. będzie zmiana tajemnic "czerwonego różańca" i ucałowanie relikwii św. Marii de Mattias;

* I piątek - nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu P. Jezusa będzie po Mszy Św. o godz. 6.30 w kościele św. Marcina i po Mszy Św. o godz. 18.00 w nowej światyni; ofiarami na tacę będziemy wspierać naszych misjonarzy;

* I sobota - nabożeństwo wynagradzające Niepok. Sercu NMP rozpocznie się modlitwą różańcową o godz. 16.00 i Msza Św. ok. godz. 17.00; do prowadzenia różańca prosimy IX i X Różę Matek /rozważania w zakrystii - od wtorku/.

6. W I sobotę lutego rozpoczynamy nowennę IX pierwszych sobót miesiąca i zachęcamy do jej odprawienia, choć Maryja w Fatimie prosiła o pięć pierwszych sobót m-ca. Pierwsze soboty miesiąca są wynagrodzeniem za: a/ bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu NMP; b/ bluźnierstwa przeciw Dziewictwu NMP; c/ bluźnierstwa przeciw Bożemu Macierzyństwu Maryi; d/ bluźnierstwa tych, którzy w sercach dzieci zaszczepiają obojętność i wzgardę, a nawet nienawiść do Matki Bożej; e/ bluźnierstwa tych, którzy urągają Maryi w Jej świętych wizerunkach.

7. Spowiedź św. z okazji I piątku i I soboty będzie w zwykłym porządku: * dzieci - w środę od godz. 17.00; * młodzież - w czwartek od godz. 17.00; * dorośli - w piątek od godz. 17.00.

8. Spotkanie Rycerstwa Niepokalanej będzie w środę po wieczornym nabożeństwie, natomiast Akcji Katolickiej - we czwartek.

9. Zapraszamy Seniorów naszej Parafii na Spotkanie Opłatkowe do Betanii dzisiaj o godz. 14.00. Bardzo prosimy o umożliwienie im przybycia do Betanii.

10. Przypominamy i prosimy o przynoszenie deklaracji, jeśli ktoś z Parafian będzie przyjmował młodzież na noclegi podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

11. W najbliższą niedzielę rozpoczyna się w naszej parafii Nabożeństwo 40-godzinne, które ma charakter przebłagalny i wynagradzający. Do południa po każdej Mszy Św. będzie chwila adoracji Najśw. Sakramentu, a popołudniu zapraszamy na godz. 15.00, na godzinną adorację Pana Jezusa w monstrancji, podczas której będzie modlitwa różańcowa i nieszpory eucharystyczne. Do prowadzenia różańca prosimy Rycerstwo Niepokalanej, Róże Żywego Różańca oraz Grupy "Czerwonego Różańca". Msza Św. rozpocznie się zaraz po zakończonej adoracji. Program na poniedziałek i wtorek będzie podany w najbliższą niedzielę.

12. Przypominamy o charytatywnej Zabawie Walentynkowej w sobotę 6 lutego, w Domu Strażaka w Gnojniku. Dochód jest przeznaczony na dalsze prace przy świątyni Matki Bożej Fatimskiej. Zabawa będzie przy rytmach zespołu "Babiorze" z Tymbarku. Są jeszcze do nabycia bilety wstępu w cenie 200 zł od pary lub 100 zł od osoby. Można je nabyć w zakrystii oraz w kwiaciarni i w sklepie "Malinka". Parafianki prosimy o upieczenie ciasta i zgłoszenie do p. Krystyny Bugajskiej. Zapraszamy ...

13. W związku z rozliczeniami podatkowymi, które dokonujemy w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia, prawo polskie daje nam możliwość przekazania 1 % należnego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość podatku nie ulega zmianie, my zaś decydujemy o jego przeznaczeniu. Zwracamy się z serdeczną prośbą i apelem o przekazanie 1 % podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Na zeznaniu podatkowym PIT trzeba wpisać w odpowiedniej rubryce numer KRS naszej Caritas [0000211791] oraz kwotę przekazywanego 1 % podatku. Na str. internetowej Caritas (www.tarnow.caritas.pl) znajduje się gotowy bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez Caritas naszej diecezji. Można też wskazać cel szczegółowy - wpisując imię i nazwisko chorej osoby, na którą chcemy przekazać 1% podatku. W tym roku prponujemy naszego chorego 4-letniego parafianina - Radosław Kępa [guz mózgu, opóźnienie rozwojowe, wada nerek, wada wzroku, padaczka - nie siedzi, nie chodzi, nie mówi].

14. Polecamy czasopisma katolickie, które są rozprowadzane przy wyjściu z kościoła. Są numery "Gościa Niedzielnego"..., "WPiS", "Mały Gość", dla kl. II - "Dominik" z płytą; "Promyczek Dobra" z płytą dla dzieci i inne ... W zakrystii są książeczki: "Modlitewnik do Bożego Miłosierdzia" /10 zł/. Jest płyta z filmem "Czy naprawdę wierzysz?" /25 zł/. Dla tych, którzy chcą się włączyć w obronę życia nienarodzonych są po 10 zł "Modlitewniki Obrońcy Życia". Jest książka z "Orędziami dla Polski i Polaków" przekazane przez Anioła Stróża Polski /27 zł/ ... Jeśli będzie więcej chętnych na tę książkę, to prosimy zapisać się w zakrystii. Podobnie i na Orędzia Matki Bożej pt. "Oto czynię wszystko nowe"/32 zł/. Bardzo do tego zachęcamy ... !