DZIEŃ DAWCY SZPIKU ....

„Drodzy Parafianie, 21 grudnia 2015 r., w godzinach 08:00 – 17:00 na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców pod nazwą „Dzień Dawcy Szpiku w Brzesku”. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS Polska. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych: 
- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą  w klinice pobrania.
- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 23 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.  
Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji”.