III. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 23.03.2014 r.

1. W niedziele Wielkiego Postu zapraszamy na Gorzkie Żale, odprawiane o godz. 16.00. Bezpośrednio po nich zaczyna się Msza Św.

2. Jutro, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Życia. W Sejmowej uchwale ustanawiającej ten dzień, czytamy, że jest on "okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych".

3. Zaś we wtorek, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzimy Dzień Świętości Życia, którego celem jest "budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji" - tak pisał bł. Jan Paweł II. Upominajmy się o respektowanie przyrodzonego prawa do życia od momentu poczęcia, które jest naruszane w Polsce wobec dzieci prenatalnie chorych i poczętych metodą "in vitro". Mówimy, że "Pan Bóg wybacza zawsze, człowiek czsami, a natura nigdy". Jak potwierdzają mamy zabitych dzieci "ciało kobiety do końca życia pamięta zbrodnię aborcji". Jako ludzie wierzący jesteśmy zobowiązani do obrony życia dzieci nienarodzonych. Jednym ze sposobów jest Dzieło Duchowej Adopcji dziecka poczętego, które polega na 9-cio miesięcznej modlitwie jednym dziesiątkiem różańca za dziecko poczęte zagrożone zabiciem w łonie matki. We wtorek podczas Mszy Św. o godz. 17.00 będzie uroczyste rozpoczęcie Dzieła Duchowej Adopcji i złożenie deklaracji, które dziś przy wyjściu z kościoła lub też w zakrystii można pobrać. We wtorek przynosimy jedną część deklaracji z danymi osobowymi do wpisania w Księgę Duchowej Adopcji. Kto nie może być we wtorek w kościele może donieść deklarację w innym czasie. Zachęcamy do zaangażowania się w to piękne apostolskie dzieło, pamiętając o słowach Chrystusa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, uczyniliście Mnie samemu" - co szczególnie odnosi się do dzieci nienarodzonych, które są najbardziej bezbronne i niewinne.

4. W czwartek od godz. 16.00 rozpocznie się adoracja Najśw. Sakramentu, a od godz. 16.30 będziemy wspólnie modlić się Koronką do Krwi Chrystusa. Będziemy modlić się w duchu wynagrodzenia Bogu za grzechy świata oraz prosić o dobre przeżycie Rekolekcji w naszej parafii. Do prowadzenia Koronki prosimy Grupę XIII - Matki Bożej Fatimskiej, której zelatorem jest p. Krystyna Przybyło.

5. W piątki okresu Wlk. Postu są odprawiane Drogi Krzyżowe: * o godz. 17.00 i zaraz potem Msza Św. ; * o godz. 20.00, prowadzona przez młodzież, z udzieleniem Komunii Św.

6. Spotkanie dla Parafialnego Oddziału Caritas będzie w środę po nabożeństwie wieczornym.

7. Już w najbliższą niedzielę rozpoczną się Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii, które poprowadzi ks. Wojciech Werner, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku i zarazem egzorcysta diecezjalny. Na Mszy Św. o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i po Gorzkich Żalach będzie nauka rekolekcyjna ogólna; na Gorzkich Żalach o godz. 16.00 - kazanie pasyjne, a po Mszy Św. wieczornej /ok. godz. 18.00/ - nauka stanowa dla młodzieży. Prosimy o modlitwy w tej intencji, a chorych i cierpiących o ofiarowanie swoich codziennych krzyży o dobre przeżycie Rekolekcji przez wszystkich parafian. Rekolekcje potrwają do środy - 2 kwietnia. Od poniedziałku, 31 marca, do środy, 2 kwietnia, będą uczestniczyć też w Rekolekcjach dzieci szkoły podstawowej i młodzież gimnazjum.

8. Spotkanie dzieci z klasy II szkoły podstawowej wraz z rodzicami będzie w nowym kościele we wtorek - 25 marca, o godz. 16.00.

9. Serdeczne Bóg zapłać składamy rodzicom młodzieży bierzmowanej za ofiarę jednego tysiąca złotych na dar ołtarza.

10. Przy wyjściu z kościoła są rozprowadzane baranki wielkanocne i paschaliki. Ofiara przynajmniej 5 zł jest wsparciem dzieł miłosierdzia prowadzonych przez Caritas.

11. Polecamy czasopisma katolickie, które są przy kościele rozprowadzane. Jest "Gość Niedzielny" a w nim oprócz wielu ciekawych artykułów na tematy religijne, moralne i społeczne jest dołączona książka pt. "Pasja" niemieckiej mistyczki i stygmatyczki bł. Anny Katarzyny Emmerich. Przez wiele lat była przykuta do łóżka, nigdy sama nie przeczytała Biblii, a jej wizje zawierają szczegółowe opisy Ziemi Świętej i wydarzeń przedstawionych w Biblii. Opis męki i śmierci Jezusa stanowił podstawę scenariusza filmu "Pasja" Mela Gibsona. Niech ta lektura stanie się dopełnieniem duchowych przygotowań do kanonizacji Jan Pawła II. Dziś "Gość Niedz." w cenie 6 zł. "Mały Gość Niedz.", a w nim magnes na lodówkę z kalendarzem i zadaniami, z którymi łatwiej odliczać dni do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Jest "Promyczek Dobra" dla dzieci i inne czasopisma ... Przy kościele są także do nabycia od palmy wielkanocne, z których dochód jest przeznaczony na nasz nowy kościół. Ofiara za mniejsze palmy to przynajmniej 15 zł, a za większe - 25 zł. Są naprawdę piękne, jest dużo kwiatów ręcznie robionych. Niech zbożny cel będzie zachętą do ich nabycia.

12. Z inicjatywy papieża Franciszka , z najbliższego piątku na sobotę, w całym Kościele Powszechnym będzie Dzień pojednania z Bogiem, tzw. "24 godziny dla Pana". Rozpocznie się w piątek o godz. 17.00 w Bazylice Św. Piotra w Rzymie, a zakończy w sobotę o godz. 17.00 w rzymskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W łączności z papieżem Franciszkiem przeżyjemy w piątek obie Drogi Krzyżowe i Eucharystię., z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty podczas Dróg Krzyżowych. W czasie tych 24 godzin w naszych modlitwach indywidualnych i rodzinnych polecajmy Bogu papieża Franciszka, wszystkich kapłanów spowiadających w czasie Wielkiego Postu oraz tych, którzy pragną pojednać się z Bogiem, a także tych, którzy nie mają takiego zamiaru.