NIEDZIELA PALMOWA 05 KWIETNIA 2020

1. Dziś, w Niedzielę Palmową, prosimy Pana, aby dał „nam pojąć naukę płynącą z Jego męki”. Palma, którą przygotowaliśmy w domu, jest nagrodą za trud i cierpienie poniesione z miłości. Idąc za Jezusem, który dobrowolnie oddał życie dla naszego zbawienia, uczymy się pragnąć już nie płytkiej radości z tego, co przyjemne, ale radości, która jest owocem oddania siebie innym, nawet jeśli dzieje się to przez krzyż …

2. W związku z ograniczeniami co do ilości osób obecnych podczas Mszy Św. i nabożeństw w kościołach, nie licząc kapłanów i osób posługujących przy ołtarzu, do 5 osób, prosimy zgłaszać telefonicznie chęć udziału we Mszy Św. w kościele w Mszach Św. niedzielnych i w tygodniu, ponieważ osoby zamawiające intencje, ze względu na zagrożenie, nie zawsze chcą być na Mszy Św. w kościele. Prosimy, aby z domu nie przychodziło więcej niż jedna czy dwie osoby, aby dać szansę też innym chętnym. Taką samą zasadę stosujemy również w przypadku, gdyby na Wielkanoc była możliwość udziału we Mszy Św. do 50 osób. Prosimy zwracać uwagę na pojawiające się w tygodniu informacje w środkach przekazu.

3. W Wielki Poniedziałek i Wtorek kościół będzie otwarty od godz. 17.00 i będzie wystawiony Pan Jezus w monstrancji do naszej osobistej Adoracji Najśw. Sakramentu do godz. 20.00. Natomiast w Wielką Środę Adoracja Najśw. Sakramentu będzie w godz. 15.00 – 18.00. Prosimy zwracać uwagę, aby w danym momencie w kościele nie było za dużo osób. Prosimy skrócić modlitwy w kościele, aby inni chętni mogli wejść do kościoła na modlitwę czy spowiedź.

4. Podczas godzin Adoracji przez te pierwsze trzy dni Wielkiego Tygodnia będzie dyżur w konfesjonale, czyli ze spowiedzi może skorzystać już niewiele osób. Najlepiej umawiać się telefonicznie albo przez Facebook. Podczas Adoracji będzie udzielana Komunia Św.

5. Czas Komunii Św. wielkanocnej, wynikający z trzeciego przykazania kościelnego obejmuje okres od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Świętej, czyli 7 czerwca. Ufamy, że będzie jeszcze czas, aby przystąpić do spowiedzi św. i przyjąć Komunię Św.

6. W Wielką Środę wieczorem przeżyjmy w swoich domach rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o przygotowany rytuał, który będzie na stronie internetowej.

7. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty pozostajemy w domach, modląc się z rodziną i korzystając z transmisji w środkach przekazu. W kościele nie będzie „ciemnicy” ani potem „Bożego grobu”. Dla rodzin będzie na stronie internetowej modlitwa na „Godzinę Świętą” w Wlk. Czwartek, łącząc się w gronie rodzinnym ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu. W Wielki Piątek prosimy w swoich domach wyeksponować wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ w tym dniu możemy zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, odprawmy w domu Drogę Krzyżową i módlmy się wspólnie przed Krzyżem Chrystusa. W Wielką Sobotę pozostańmy w domach w wyciszeniu i skupieniu, jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić będące tam dusze zmarłych z niewoli grzechu i śmierci. Uczestnicząc w obrzędach Wigilii Paschalnej /Wielka Sobota wieczorem/ poprzez transmisje w środkach przekazu, odnówmy wówczas w domu przyrzeczenia chrzcielne, zapalając świece na wspomnienie własnego chrztu św. W Niedzielę Wielkanocną przed śniadaniem, ojciec rodziny, a gdy go nie ma – matka, błogosławi pokarmy na stół wielkanocny.

8. Msze Św. w uroczystość Wielkanocy będą w tradycyjnym porządku: 7.00, 9.00, 11.00, a popołudniu o godz. 17.00.

9. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozciąga się na całą Oktawę, czyli do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Niezależnie, czy będzie mogło brać udział we Mszy Św. 5 czy 50 osób, przychodząc z domu na Mszę Św. po jednej czy dwie osoby w danym dniu Oktawy, damy szanse innym osobom pragnącym być w kościele na Eucharystii.

10. W Wlk. Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych. W naszych domach rozpocznijmy w Wlk. Piątek Nowennę do Miłosierdzia Bożego, którą sam Pana Jezus podyktował św. Faustynie.

11. Ks. Marek zaprasza na „spacer miłosierdzia” przy kościele Matki Bożej Fatimskiej w pierwszy wtorek miesiąca od godz. 20.00 i ewentualnie na zgłoszenie telefoniczne.

12. Trwa Krucjata dla Polski, która jest wezwaniem do modlitwy i postu w intencji wyborów prezydenckich.

13. Czasopisma religijne są wystawione na stoliczku pod chórem. Też pod chórem są baranki wielkanocne i paschaliki – ofiara przynajmniej 6 zł; duże paschaliki – ofiara przynajmniej 12 zł i średnie baranki – ofiara przynajmniej 10 zł. Wszystko w ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas. Pod chórem jest też koszyczek na ofiarę w ramach niedzielnej tacy na utrzymanie parafii; będzie on także wystawiony podczas tygodnia. Za ofiary - serdeczne Bóg zapłać.

14. Nie ustawajmy w codziennej modlitwie w naszych domach: o zatrzymanie epidemii; za chorych; za służby medyczne i sanitarne, wojskowe i policyjne; za rządzących; o ochronę naszych rodzin oraz za zmarłych z powodu epidemii. Zachęcamy do łączności wszystkich Parafian:
* o godz. 15.00 – Koronką do Bożego Miłosierdzia;
* o godz. 20.30 – cząstką Różańca św. /do Wlk. Środy i potem od Wielkanocy/. Korzystajmy z transmisji Mszy Św. i nabożeństw w radio, telewizji i internecie; możliwości jest naprawdę wiele. Spróbujemy na internet przesyłać transmisje obrzędów Triduum Paschalnego z naszego kościoła, może się nam to uda; problemem jest nie najlepszy zasięg.