V NIEDZIELA WLK POSTU 29 MARCA 2020

1. Ewangelia V Niedzieli Wielkiego Postu ukazuje nam cud wskrzeszenia Łazarza przez Chrystusa. To kolejny proroczy znak zapowiadający zmartwychwstanie Chrystusa, jak również jest to odwołanie się do tego, co wydarzyło się w życiu każdego z nas przy chrzcie świętym. Mamy pytać siebie samych: czy przyjęty przez nas chrzest rzeczywiście wpływa na nasze życie ? … Jezus zapewnia: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życie /…/ Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”. „Wierzysz w to ?” …

2. Od dzisiejszej niedzieli istnieje dawny zwyczaj w Kościele zasłaniania krzyży do obrzędów Wielkiego Piątku. Zachęcamy, by uczynić to we własnych domach.

3. W ciągu tygodnia zmieniły się zarządzenia co do ilości osób obecnych podczas Mszy Św. i nabożeństw w kościołach, nie licząc kapłanów i osób posługujących przy ołtarzu, do 5 osób. Porządek Mszy Św. dziś i jutro jest zgodnie z ogłoszeniami, czyli:
• w sobotę – o godz. 16.30 i 18.o0;
• w niedzielę - o godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 oraz 16.00. W dalszym ciągu są odwołane nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Choć pierwszeństwo mają osoby zamawiające intencje, to jednak prosimy zgłaszać telefonicznie chęć udziału we Mszy Św. w kościele, zwłaszcza w Mszach Św. niedzielnych oraz w tygodniu wieczorem, ponieważ osoby zamawiające intencje nie zawsze chcą być na Mszy Św. w kościele, tylko wolą pozostać w domu ze względu na swoje bezpieczeństwo.

4. Od poniedziałku do piątku będzie kościół otwarty od godz. 15.00 i będzie wystawiony Pan Jezus w monstrancji do naszej osobistej Adoracji Najśw. Sakramentu do godz. 18.00. W sobotę Adoracja Najśw. Sakramentu będzie w godz. 9.00 – 12.00. Prosimy zwracać uwagę, aby w danym momencie w kościele nie było więcej niż 5 osób. Prosimy skrócić modlitwy w kościele do pół godziny, a jak trzeba, to do 20 minut, aby inni chętni mogli wejść do kościoła na modlitwę czy spowiedź.

5. W czwartek – przed godz. 17.30 rozpocznie się „Czerwony różaniec” oraz „Koronka do krwawych łez Matki Bożej”, a także modlitwy o powołania do służby Bożej w Kościele, również z naszej parafii.

6. „Godzina Święta” w czwartek od godz. 23.oo do północy – jeśli dalej tak będzie, że tylko 5 osób może być w kościele, to osoby chętne prosimy, aby przede wszystkim w domach odprawiły sobie Godzinę Świętą.

7. Nie będzie możliwości zorganizowania tzw. spowiedzi przedświątecznej, dlatego w tygodniu zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty. Podczas godzin Adoracji w tygodniu będzie dyżur w konfesjonale, czyli od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 – 18.00, w sobotę w godz. 9.00 – 12.00. Najlepiej umawiać się telefonicznie albo przez Facebook. Podczas spowiedzi i Adoracji w ciągu tygodnia będzie udzielana co kilkanaście minut Komunia Św.

8. W Niedzielę Palmową Msze Św. będą sprawowane w tradycyjnym porządku, z tym, że w sobotę wieczorem będzie Msza Św. z Niedzieli Palmowej o godz. 18.00; • w niedzielę – 7.00, 9.00, 11.00 oraz 16.00. Jeśli ktoś z tych pięciu osób obecnych na Mszy Św. za tydzień będzie miał ze sobą palmę wielkanocną, to zostanie ona pobłogosławiona.

9. Ks. Marek zaprasza na „spacer miłosierdzia” przy kościele Matki Bożej Fatimskiej we wtorek od godz. 20.00.

10. Pamiętajmy o Krucjacie dla Polski, która jest wezwaniem dla nas, Polaków do modlitwy i postu w intencji wyborów prezydenckich.

11. Niektóre czasopisma religijne są wystawione na stoliczku pod chórem, a pozostałe w zakrystii. Też pod chórem są baranki wielkanocne i paschaliki – ofiara przynajmniej 6 zł; duże paschaliki – ofiara przynajmniej 12 zł i średnie baranki – ofiara przynajmniej 10 zł. Wszystko w ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas. Pod chórem jest też koszyczek na ofiarę w ramach niedzielnej tacy na utrzymanie parafii; będzie on także wystawiony podczas tygodnia. Za ofiary - serdeczne Bóg zapłać.

12. Jeśli chodzi o Komunię Św. w I piątek kwietnia, to oprócz 10 osób na dwóch Mszach Św., można podejść do Komunii Św. w godz. 15.oo – 18.oo. Kto odprawia nabożeństwo pierwszo-sobotnie, różaniec w int. wynagradzającej prosimy odmówić w domu; w „Naszym Dzienniku” jest w soboty dołączone rozważanie 15 min. lub można poszukać w internecie wpisując hasło: nabożeństwo w pierwsze soboty miesiąca, a Komunię Św. oprócz 10 osób na dwóch Mszach Św., można też podejść w godz. 9.oo – 12.00 albo przyjąć w int. wynagradzającej w najbliższym czasie po I sobocie miesiąca.

13. Bezpłatna gazetka poświęcona Duchowej Adopcji jest jeszcze do zabrania ze stoliczka pod chórem i z zakrystii; w dalszym ciągu można składać deklaracje udziału w Duchowej Adopcji albo na stoliczku pod chórem lub w zakrystii, zabierając przy okazji Modlitewnik pt. „Nieplanowane”, przygotowany dla uczestników Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Można też zgłaszać swój udział w Duchowej Adopcji przez Facebook do ks. Marka.

14. Nie ustawajmy w codziennej modlitwie w naszych domach: o zatrzymanie epidemii; za chorych; za służby medyczne i sanitarne, wojskowe i policyjne; za rządzących; o ochronę naszych rodzin oraz za zmarłych z powodu epidemii.

15. Zachęcamy do łączności wszystkich Parafian:
* o godz. 15.00 – Koronką do Bożego Miłosierdzia;
* o godz. 20.30 – cząstką Różańca św.
Korzystajmy z transmisji Mszy Św. i nabożeństw w radio, telewizji i internecie. M. in. Gorzkie Żale z Bazyliki w Szczepanowie są w TV Trwam w niedziele o godz. 17.00. Przede wszystkim pamiętajmy o obecności Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie, stąd gorąca zachęta do przychodzenia w ciągu tygodnia na Adoracje Najśw. Sakramentu. Jeśli nie uczyniliśmy tego do tej pory, to również poświęćmy nasze rodziny Najśw. Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.