Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Fatimskiej

Tegoroczny obchody patronki nowego kościoła w Gnojniku miały szczególny charakter, bowiem dzień wczesniej Kościół świętował setną rocznicę objawień fatimskich, zaś papież Franiciszek kanonizował dwojga pastuszków, którym 13 maja 1917 roku w Cova da Iria objawiła się Matka Boża.

Uroczystą sumę odpustową ku czci Matki Bożej Fatimskiej odprawił ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, który wygłosił również homilię. W skierowanym słowie, nawiązał nie tylko do Ewangelii dnia dzisiejszego, ale mówił także o istocie i znaczeniu przesłania, jakie Matka Boża przekazała dzieciom 100 lat temu w portugalskiej wiosce.

- w tym szczególnym dniu, łączymy się duchowo z pielgrzymami, którzy wraz z papieżem Franciszkiem przebywają w portugalskiej Fatimie. Patronka naszego nowego kościoła, na co dzień otaczana jest przez naszych Parafian wielkim kultem. Wierzymy, że nadal będzie nas wspierać i wypraszać u Boga potrzebne łaski – mówi ks. Marian Zapiór, proboszcz parafii św. Marcina w Gnojniku oraz budowniczy nowego kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej. Niebawem będzie mieć miejsce konsekracja naszej świątyni, na którą z radością oczekujemy w duchu modlitwy i zawierzenia fatimskiej Pani – dodaje.

Uroczystości odpustowe zakończyła procesja eucharystyczna z udziałem miejscowej straży pożarnej, reprezentacji ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii oraz przybyłych księży z dekanatu brzeskiego.

Marek Białka