PIELGRZYMKA DO SANKTUARIUM W PORĄBCE USZEWSKIEJ


W pierwszą niedzielę października, grupa Parafian z Gnojniku wybrała się na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, z racji przypadającego odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej. Z modlitwą, śpiewem i osobistą medytacją przemierzyli leśny szlak pieszej wędrówki. Około godziny 17.30 pątnicy dotarli do Groty Matki Bożej gdzie odmówiony został różaniec, a następnie odprawiona Msza święta.
- Odmawiajcie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata. Matka Boża  zawsze o to prosiła - mówił ks. Piotr Bober, wikariusz naszej parafii.

 >>> OBEJRZYJ >>>


Inicjatorem budowy Groty Matki Bożej z Lourdes był już ks. Jan Palka, ówczesny wikariusz parafii w Porąbce Uszewskiej. Około 1900 roku odbył on pielgrzymkę do Lourdes. Zachwycony tym, co przeżył i zobaczył w wielkim sanktuarium maryjnym, postanowił wybudować w miejscowej parafii grotę, która przybliżałaby wiernym miejsce objawień Maryi w massabielskich skałach. Z odbytej pielgrzymki przywiózł gipsowy model groty oraz butelkę wody z cudownego źródła. I tak zaczęła się historia tego miejsca, w którym kult maryjny trwa do dziś. (MB)