Pielgrzymka szlakiem św. Jana Pawła II


W przeddzień uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła, grupa naszych Parafian uczestniczyła w pielgrzymce do kilku sanktuariów związanych z Osobą św. Jana Pawła II. Najpierw był klasztor o.o. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam Pątnicy uczestniczyli we Mszy świętej, a następnie przemierzyli szlak tzw. Dróżek Maryjnych.
- nie myślałem, że zajmuje to aż prawie pięć godzin - mówił jeden z uczestników. Mimo trudu i wysiłku warto było … - kończy.
Nasza wspólnota aktywnie włączyła się do liturgii Mszy świętej koncelebrowanej przez kapłanów z różnych diecezji. W pielgrzymce uczestniczyło dwóch "naszych" ministrantów, którzy posługiwali przy ołtarzu, zaś członkimi parafialnego oddziału Akcji Katolickiej włączyła się do liturgii czytań.
- to bardzo pozytywne, że Parafianie nie tylko uczestniczą w wyjazdach pielgrzymkowych, ale również aktywnie włączają się do liturgii Eucharystycznej - zaznacza ks. Marian Zapiór, proboszcz parafii.

Nasi Pielgrzymi mieli to szczęście, że na dróżkach mogli spotkać ks. biskupa Jana Szkodonia, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, który w ciszy i spokoju przemierzał szlaki kalwaryjskiej via Dolorosy w towarzystwie swojej siostry i szwagra. Hierarcha udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
W programie pielgrzymki znalazła się nie tylko Kalwaria Zebrzydowska, ale również Sanktuarium Jana Pawła II „Nie lękajcie się …” oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Wszystkie te trzy sanktuaria są związane z Osobą św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła wielokrotnie przemierzał szlaki kalwaryjskich dróżek. Najpierw, jako kilkuletni chłopiec w towarzystwie swojego ojca, potem, jako kleryk, ksiądz, biskup krakowski. Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach, było od dawna miejscem szczególnym na mapie świętości papieża Polaka gdzie - jak sam wspominał - wielokrotnie przychodził w drewniakach do grobu siostry Faustyny. To właśnie dzięki Ojcu Świętemu, kult Miłosierdzia Bożego rozpowszechnił się na cały świat. (mb)