Relikwie św. Marii De Matias

W uroczystość zakończenia oktawy Bożego Ciała, oprócz tradycyjnej procesji eucharystycznej oraz błogosławieństwa dzieci, w naszej parafii odbyło się poświęcenie obrazu św. Marii de Mattias, założycielki Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa połączone z wprowadzeniem do świątyni Jej relikwii.
Kiedy 11-go października 2012 roku, papież Benedykt XVI ogłosił, że w Kościele katolickim rozpoczyna się Rok Wiary, w parafii św. Marcina w Gnojniku zrodziła się myśl, aby stworzyć jakieś dzieło duszpasterskie, które może być kontynuowane przez kolejne lata. I tak właśnie powstały pierwsze koła różańca do Krwi Chrystusa, których z miesiąca na miesiąc zaczęło przybywać. 

 

na zdjęciu: s. Krystyna Kusak i Józej Kałuża

- Kościół daje nam okazję do szczególnej refleksji i ponownego odkrywania wiary, która musi być należycie odczytywana, poznawana i przyswajana - wyjaśnia  ks. Marian Zapiór, proboszcz parafii. Rok Wiary powinien wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrywania i studiowania podstawowych treści wiary, które w katechizmie Kościoła katolickiego znajdują swą systematyczną i organiczną syntezę – dodaje.
 
 
Warto wspomnieć, że od lutego br. w naszej parafii powstało 16 kół różańca do Krwi Chrystusa, które regularnie rozważa 7 tajemnic przelania Krwi. Parafialnym moderatorem tego ruchu jest Pan Józef Kałuża, zaś kościelnym asystentem ks. Marian Zapiór.
 
- cieszę się, że tak dynamicznie rozwija się w waszej parafii czerwony różaniec, o który tak usilnie zabiegała św. Maria de Mattias - mówiła s. Krystyna Kusak, która przybyła specjalnie na tę uroczystość z domu zakonnego w Kościelisku.