BOŻE CIAŁO ULICAMI PARAFII

Twoja cześć chwała … Zróbcie Mu miejsce … Kłaniam się Tobie … to tylko niektóre fragmenty pieśni dziękczynnych, które w polskiej tradycji śpiewane są podczas oktawy Bożego Ciała. Ta wielowiekowa tradycja, której celem jest publiczna manifestacja wiary ma bardzo wymowny charakter. Biorą w niej udział niemalże wszystkie stany i grupy osób, którzy maszerują ulicami miast i wsi zatrzymując się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są cztery Ewangelie. Procesji towarzyszą sztandary, chorągwie, feretrony, obrazy, figury … To wszystko jest zewnętrznym przejawem kultu, jaki wierni Kościoła katolickiego oddają Jezusowi ukrytemu pod postaciami chleba i wina. Obchodzone w Polsce od początku XIV wieku święto Najdroższego Ciała i Krwi Pana Jezusa, w tym roku przypadło w ostatni dzień miesiąca maja. Jest to święto ruchome, które wyznacza kalendarz liturgiczny Świąt Wielkanocnych, bowiem jest Ono obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, wypadający zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.

Marek Białka