Kamień węgielny w nowym kościele w Gnojniku

W dniu 29 sierpnia (sobota), został wmurowany kamień węgielny oraz akt erekcyjny pod budowę nowego kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gnojniku, którego dokonał ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, tarnowski sufragan. O godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, koncelebrowana przez ponad dwudziestu kapłanów z dekanatu brzeskiego, parafii patronackich, które - decyzją ks. biskupa Ordynariusza - wspierają budowę naszej świątyni, księży rodaków oraz innych kapłanów, którzy w różny sposób związani byli z parafią. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Lechowicz, który wygłosił również homilię.

W imieniu wspólnoty parafialnej, Dostojnego Gościa powitała Renata Krakowska oraz Andrzej Święch

- Niech ten kamień będzie symbolem wielkiej wdzięczności Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za wszelkie błogosławieństwo w czasie budowy, świadectwem wierności Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi katolickiemu oraz wyrazem wiary, ofiarności i pracowitości parafian i mieszkańców Gnojnika oraz wielu ofiarodawców - napisał ks. bp Wiesław Lechowicz w akcie erekcyjnym. Na wieczną rzeczy pamiątkę tego historycznego dla parafii wydarzenia, niniejszy akt, własnoręcznie przez biskupa pomocniczego podpisany, w kamień węgielny budowanego kościoła wmurowany zostaje - dodał tarnowski sufragan.

Kamień węgielny, który został wmurowany do ściany frontowej nowobudowanej świątyni został wykonany z czarnego granitu w pracowni kamieniarskiej pana Janusza Kaima ze Starego Wiśnicza. Został on poświęcony podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach, w dniu 28 maja 2006 roku przez Ojca Świętego Benedykta XVI, podczas Jego pielgrzymki do Polski. Z kolei akt erekcyjny, podpisany przez biskupa pomocniczego Diecezji Tarnowskiej, został umieszczony w metalowej tubie i również wmurowany w ścianie nowego kościoła.

- Na tę chwile czekała cała społeczność parafialna, bowiem jest to zwieńczenie kolejnego etapu budowy, naszej nowej świątyni - mówi ks. Marian Zapiór (zdjęcie poniżej), proboszcz parafii. Oczy większości parafian, z wielką uwagą zwrócone są na plac budowy. Zapewne powód do radości jest duży, gdyż po sześciuset latach, będą oni mogli niebawem spotykać się na modlitwie w nowym - a przede wszystkim - większym kościele - dodaje duszpasterz gnojnickiej parafii i budowniczy nowego kościoła.

Budowa nowego kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej rozpoczęła się w dniu 6 maja 2006 roku. Autorem projektu jest pani mgr inż. architekt Elżbieta Langer z Bochni, która wykonała także projekt plebanii. Obowiązki kierownika budowy pełnił pan mgr inż. Aleksander Cwynar z Krakowa, który w szczególności specjalizuje się w budownictwie sakralnym. Dotychczas na budowę kościoła zostało wydane ponad 2 mln złotych. Na dzień dzisiejszy jest już zatwierdzony projekt aranżacji prezbiterium oraz głównego ołtarza, który notabene był już prezentowany na portalu internetowym www.brzesko.ws

- Cieszę się, że jako „czterdziestolatek” doczekałem tak doniosłej uroczystości - mówi ze wzruszeniem ks. kanonik Julian Osmola, emerytowany proboszcz parafii św. Marcina. Oczywiście mam na myśli moje czterdzieści lat pobytu i pracy duszpasterskiej w Gnojniku – podkreśla z uśmiechem.

Co końcowego poświęcenia kościoła, jeszcze dość długa droga. Potrzeba będzie zakupić wyposażenie wnętrza oraz wszystkie sprzęty liturgiczne. W 2015 roku, parafia św. Marcina w Gnojniku będzie obchodzić jubileusz 800-lecia swojego erygowania. Konsekracja nowego kościoła, byłaby najpiękniejszym votum dziękczynnym, za osiem wieków istnienia wspólnoty parafialnej.

Marek Białka

Adres www: http://www.brzesko.ws/DesktopModules/Articles/ArticlesView.aspx?tabID=0&ItemID=2992&mid=10640